Nedir Bu KOSGEB ? Kosgeb Ne İşe Yarar ? Kosgeb Başvurusu Nasıl Yapılır ?

tarafından
140
Nedir Bu KOSGEB ? Kosgeb Ne İşe Yarar ? Kosgeb Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Arkadaşlar bu yazımızda sizleri bilgilendirme adına yorumsuz bir şekilde kosgeb hakkında bilinen yanlış bilgileri düzeltmek istiyoruz.  Bu içeriği diğer içeriklerimize ve yorumlara kosgeb hakkında bilgi isteyen insanlar için paylaşıyoruz. Bu kosgeb hakkında bilgi içeren yazımız  Bilgi Hanemden sizler için alınmıştır ve kaynaklar verilmiştir.

 

KOSGEB NEDİR ?

KOSGEB NEDİR ?

KOSGEB Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Başvurulur? Kimler Faydalanabilir?

 

 

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan ama halk arasında kısaltması ile yani KOSGEB olarak bilinen kurumdur. Eski ismiyle Türkiye Cumhuriyeti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yeni ismiyle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak görevini yerine getirmektedir. 1990 yılında kuruluşu tamamlanmıştır.

Ülkemizde sosyal ihtiyaçların ve ekonominin karşılanabilmesi adına orta ve küçük ölçekli işletmelerin etkisi ve sanayideki payını artırmak amacıyla kurulmuştur. KOSGEB ayrıca bu işletmelerin rekabet güçlerini ve seviyelerini artırma amacına da hizmet etmektedir. Bir diğer hizmeti ise; KOBİ’lerin rekabet düzeyini artırmak ve ihracat, kurumsallaşma ve Ar-Ge gibi mevzularda kendilerini geliştirmelerine yardımcı olmaktır.

 

 

KOSGEB Ne İşe Yarar?

 

Temel hedefi yeni işletmelerin açılmasına teşvik etmek ve girişimciyi eğitimsel ve mali anlamda desteklemektir. Bu şekilde ekonomiye dolaylı olarak katkı sağlamak için vardır. KOSGEB’in verdiği destekler arasında; KOBİ proje destek programı, kredi faiz desteği, işbirliği güç birliği destek programı, Ar-ge, genel destek programı, tematik proje destek programı, laboratuvar hizmetleri, gelişen işletmeler piyasası KOBİ destek programı yer almaktadır. KOSGEB henüz her ne kadar son derece gelişmemiş olsa da ülke ekonomisine katkısı göz ardı edilemez. Üstelik gelişimine de hala devam etmektedir.

 

KOSGEB Girişimci Kredisi Nasıl Alınır?

 

İşe yeni başlayacak girişimcilere destek olmak amacıyla kurum kredi sağlıyor. Ancak bu krediyi alabilmenin belli şartları bulunuyor. Bir işletme açmak ve hayallerinizi gerçekleştirmeye karar verdiyseniz; siz de KOSGEB kredisine başvurabilirsiniz. Kurumun girişimci desteği kredisini kullanabilmek için yapmanız gerekenler şunlardır:

Kuruma ait Girişimcilik eğitimini tamamlamanız ve sertifikanızı almış olmalısınız.
Sertifikanızı almanızın ardından şirket kurma işlemini tamamlamanız gerekmektedir. Yalnız sertifika olmadan kurulan şirketler destek kapsamında değildir bilmelisiniz.
Kurduğunuz şirket ortaklı bir şirketse; hissenizin en az %30 olması gerekir.
Erkek girişimcilere %60 oranında destek verilirken; kadın girişimcilere verilen desteğin oranı %70’tir.
Şirket için yaptığınız her harcamanın gider olduğunu belirtecek faturalarını kesinlikle alın ve saklayın. KOSGEB bu faturalar üzerinden destek oranını belirleyecektir ama bedellere KDV dâhil olmayacaktır. Yani önce siz harcamalarınızı yapacaksınız ardından bu harcamaları fatura ile ibraz edeceksiniz ve kurum size belirleyeceği oranda 2-3 ay gibi kısa bir sürede destek verecektir.
Şirkete alınan malzemelerden demirbaş olanlarını 3 yıl boyunca kesinlikle satamazsınız.

 

Bölgelere Göre Kosgeb Yerleri

Bölgelere Göre Kosgeb Yerleri

KOSGEB Desteklenen Bölgeler

Türkiye genelinde KOSGEB desteklenen bölgeler sayfamızda ayrıntılı olarak yer almaktadır. Bulunduğunuz bölgeye göre alacağınız destek oranlarını yine sayfamızda bulabilirsiniz.

KOSGEB Desteklenen Bölgeler Nereleridir

KOSGEB destekleri bölgeleri sayısal olarak belirtmiştir. Buna göre bölgeler 1.2.3.4.5.6. bölgeler olarak belirlenmiştir. Bu bölgeler başvuru yaptınız programa göre bazen 1.2 bölgeler olurken bazen ise sadece 1. bölgeye farklı destek limiti diğer bölgelere ise farklı destek limitleri ile ibaret olabilmektedirler.

KOSGEB 1. Bölgeler Nelerdir ?

KOSGEB tarafından belirlenmiş olan 1. bölge illerimiz aşağıdaki gibidir.
Muğla – Ankara – Antalya – Bursa – Eskişehir – İstanbul – İzmir – Kocaeli

KOSGEB 2. Bölgeler Nelerdir ?

KOSGEB kurumu tarafından desteklenmek için belirlenen 2. bölgemizdeki iller aşağıdaki gibidir.

Adana – Aydın – Bolu – Çanakkale (Bozcaada ve Gökçeada İlçeleri Hariç) – Denizli – Edirne – Isparta – Kayseri – Kırklareli – Konya – Sakarya – Tekirdağ – Yalova

KOSGEB 3. Bölgeler Nelerdir ?

3. Bölgede desteklenecek olan illerimiz aşağıdaki gibidir.

Balıkesir – Bilecik – Burdur – Gaziantep – Karabük – Karaman – Manisa – Mersin – Samsun – Trabzon – Uşak – Zonguldak

KOSGEB 4. Bölgeler Nelerdir ?

KOSGEB tarafından desteklenen 4. bölgedeki illerimiz aşağıdaki listedeki gibidir.

Afyonkarahisar- Amasya – Artvin- Bartın – Çorum – Düzce – Elazığ – Erzincan – Hatay – Kastamonu – Kırıkkale – Kırşehir – Kütahya – Malatya – Nevşehir – Rize – Sivas

KOSGEB 5. Bölgeler Nelerdir ?

Türkiyede KOSGEB tarafından desteklenen 5. bölge illerimiz aşağıdaki gibidir.

Adıyaman – Aksaray – Bayburt – Çankırı – Erzurum – Giresun – Gümüşhane – Kahramanmaraş – Kilis – Niğde – Ordu – Osmaniye – Sinop – Tokat – Tunceli – Yozgat

KOSGEB 6. Bölgeler Neledir ?

Devlet desteklerin sunulduğu 6. bölge aşağıdaki tabloda yer aldığı gibidir.

Ağrı – Ardahan – Batman – Bingöl – Bitlis – Diyarbakır – Hakkari – Iğdır – Kars – Mardin – Muş – Siirt – Şanlıurfa – Şırnak – Van – Bozcaada ve Gökçeada İlçeleridir

KOSGEB KADIN ERKEK VE ENGELLİ DESTEK ORANLARI

KOSGEB KADIN ERKEK VE ENGELLİ DESTEK ORANLARI

 

KOSGEB’e Nasıl Başvurulur?

 

Kurumun vereceği desteklerden faydalanmak için uygulamanız gereken çok basit birkaç adım bulunmaktadır. Bunlar;

Kurum Veri Tabanına Kayıt: Kuruma ait web sitesine girerek Kayıt İşlemleri bölümünden kaydınızı tamamlamalısınız.
KOBİ Beyannamesi: İşletmenin KOBİ niteliğinde olup olmadığının belirlenebilmesi için bu beyannamenin doldurulması gerekir.
Beyanname Kontrolü: Doldurulan beyanname, KOSGEB kurumuna ait uzmanlarca kontrol edilir ve netice ile ilgili olarak size geri dönüş yapılır.
Desteklere Başvurmak: Aklınızdaki planlara uygun desteklere KOSGEB uzmanları ile bir görüşme yaparak başvurabilirsiniz.

Video olarak KOSGEB Tanıtımı

Yazıyı aldığımız kaynak ;  BilgiHanem

 
Evde İş İmkanları | Bayilik & Franchise | Para Kazanmak {İleri Gelecek}
Facebook Grubu · 5 üye
Gruba Katıl
Evde ek iş fırsatlarını yakalamak veya bayilik & franchising hakkında bilgi almanın en doğru adresi ( www.ilerigelecek.com)