Kredi Kartınıza Güvenlik Önlemleri

tarafından
63
Kredi Kartınıza Güvenlik Önlemleri

     Arkadaşlar gelişen teknolojiyle birlikte kredi kartı hırsızlığı da farklı yollarda gelişme göstermiştir. Kredi kartınızın çalınmaması veya farklı bir işlem yapılmaması için bu adımları uygulayarak kredi kartınızı güvende tutabilirsiniz.

Kredi Kartları ve Güvenlik

Günlük yaşantımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen kredi kartları bilinçsizce kullanıldığında çok büyük tehlikeler içeriyorlar. Hemen hemen herkesin sahip olduğu kredi kartlarını kullanırken güvenlik açıkları vermemek için dikkat etmemiz gerekenler bir çoğumuz tarafından göz ardı ediliyor. Özellikle son yıllarda kredi kartı almanın kolaylaşması ve gerekli şartların asgari tutarda tutulmasından dolayı birden fazlasına sahip olabildiğimiz kredi kartları dolandırıcıların adeta odak noktası haline geldi.

Kartımı Nasıl Koruyabilirim?

Kredi kartınızı korumanın en önemli ve geçerli yolu şifrenizi korumaktır bu nedenle dolandırıcıların ilk olarak elde etmeye çalışacağı şey şifrenizdir. Şifrenizi doğum tarihiniz, telefon numaranız veya sıralı ve kolay tahmin edilebilir bir şekilde seçmemeye özen göstermeniz gerekir.

ATM ve POS cihazlarında şifrenizi kullanırken şifrenizi kimsenin görmemesine dikkat etmelisiniz.

Restoran ve cafe tarzı mekanlarda ise şifrenizi garsona söyleyerek ödemek yerine POS cihazını masanıza istemek çok daha güvenli ve sağlıklı bir seçim olacaktır.

İnternet Alışverişinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde güvenli ve bilinirliği yüksek sitelerden alışveriş yapmak birinci önceliğiniz olmalıdır. Kullandığınız internet sitesinin “https” bağlantılı olması ve güvenlik sertifikasının bulunması sitenin güvenilirliği hakkında size bilgi verir.

Bankalarınız sunmuş olduğu “3D” ödeme sistemini kullanmak bilginiz dışında yapılmak istenen işlemleri engeller ve sizin haberiniz olmasını sağlar.

ATM Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

ATM kullanırken en dikkat edilmesi gereken nokta şifrenizi girerken etrafınızdakilerin şifrenizi görmemesidir. Tanımadığınız kişilerden gelen yardım taleplerine karşı temkinli olmalı bir sıkıntı yaşarsanız bankanın güvenlik personeli ile iletişime geçip yardım istemelisiniz.

ATM cihazları bir arıza sonucu kartınızı veya çekmek istediğiniz parayı vermeyebilir. Böyle bir durumda bankamatiğin başından ayrılmadan bankanızın çağrı merkezini arayıp bilgilendirmeli ve kartınızı kullanıma kapattırmalısınız.

Dolandırıcıların tercih ettiği yöntemlerden biri de “papağan” adı verilen cihazların bankamatik veya POS cihazlarına takılması ile kart bilgilerinizin ele geçirilmesidir. Kartınızı kullandığınızda siz farkında olmadan kartınızın geçirildiği bu cihaz bütün kart bilgilerinizi kopyalayarak başka kişilerin eline geçmesini sağlar. Kullandığınız ATM veya POS cihazlarında olağan dışı bir cihaz veya aparat ile karşılaşırsanız derhal bankanızın güvenlik görevlisi veya polis ile irtibata geçmeli ve bu durumu bildirmelisiniz.

 
Evde İş İmkanları | Bayilik & Franchise | Para Kazanmak {İleri Gelecek}
Facebook Grubu · 5 üye
Gruba Katıl
Evde ek iş fırsatlarını yakalamak veya bayilik & franchising hakkında bilgi almanın en doğru adresi ( www.ilerigelecek.com)