Bayilik ve Franchising (Franchise) Arasındaki Farklar Nelerdir? Bilinmesi Gerekenler?

tarafından
492
Bayilik ve Franchising (Franchise) Arasındaki Farklar Nelerdir? Bilinmesi Gerekenler?

Bayilik ve Franchising (Franchise) Arasındaki Farklı Nelerdir? Bilinmesi Gerekenler?

Girişimcilik sektöründe kendine bir yer bulmak ve iş fikirlerini hayata geçirmek amacında olan birçok insan bayilik ya da franchising almak suretiyle yeni yatırımlar gerçekleştiriyorlar. Franchising almak bütün ülkelerde olduğu gibi, Türkiye çapında da son derece popüler bir hale gelmeye başlamıştır. Bayilik ve franchising terimleri yaygın olarak kullanılıyor olmasına karşın, iki girişimcilik teriminde de farklılıklar söz konusudur.

Franchising Ne Anlama Geliyor ve Getirileri Nelerdir?

Franchising veren firmaların girişimcilere kurumsal kimliklerini ve logolarını birebir olarak uygulamaları söz konusudur. Yani firmanın satış ve kullanım haklarını bir süreliğine kullanabilme imkanınız olur.

Girişimci olarak franchise üyesi olduğunuzda markaya bir isim bedeli ödersiniz. Ayrıca firma franchise üyesi olan işletmenizden sabit aidat ve ciro payı alabilir.

Franchise almanız, isim hakkına sahip olduğunuz firmanın koyduğu bazı kuralları uygulamak anlamını taşır. Yani firmadan aldığınız mal ve hizmetlerin satışlarını da bu kurallar çerçevesinde gerçekleştirirsiniz.

Bayilik Ne Anlama Geliyor ve Getirileri Nelerdir?

Bayiliklerde malın satışları girişimci kişi tarafından belirlenir, bayiliği sağlayan firma tarafından değil.

Bayiliklerde girişimci markanın logosunu değil, kendi logosunu ve ismini kullanma hakkını elinde bulundurur. Ürünlerin satışını ise girişimci marka adına değil, kendi adına ve kendi ürünlerinin satışıyla gerçekleştirir. Bu bağlamda marka bayiliklerine ürün sağlamaz, her bayilik kendi ürünlerinin satışlarını kendi logosu ve kendi adı altında gerçekleştirme imkanına sahiptir.

Bayiliklerde satış hakkı sözleşmeleri, markaya dair kullanım bedeli, cirodan veya sabit aidatlardan ödenen kesintilere rastlanmaz. Yani bayiliğin franchising ile karşılaştırıldığı zaman girişimcilikte çok daha özgür bir tercih olacağını söylemek mümkündür.

Bayilik ve Franchising (Franchise) Arasındaki Farklı Nelerdir Bilinmesi Gerekenler


İki Girişimcilik Türünde Varılan Sonuç

Konseptleri ve kuralları franchising sisteminde marka belirlerken, bayilikler mal ve hizmetler konusunda yalnızca satışlara odaklı bir sistem olarak sektörde kendilerine yer buluyorlar.

Franchising aldığınız firmanın kuralları belirlemesi, haklarını belirli sözleşmelerle sağlaması ve girişimci üyesine belirli ücret ödemeleri yaptırması söz konusu olurken, bayilikte bunların talep edilmiyor olması bayiliklerin çok daha bağımsız ve serbest bir çalışma alanı olduğunu bizlere gösteriyor.

 
Evde İş İmkanları | Bayilik & Franchise | Para Kazanmak {İleri Gelecek}
Facebook Grubu · 5 üye
Gruba Katıl
Evde ek iş fırsatlarını yakalamak veya bayilik & franchising hakkında bilgi almanın en doğru adresi ( www.ilerigelecek.com)